Multiparametrik Prostat MR

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Multiparametrik Prostat MR ve Füzyon Biyopsi

Prostat MRG nedir?

Prostat bezi, erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Rektumun önünde ve idrarın depolandığı mesanenin altında bulunur. Mesaneyi penisin ucuyla birleştiren, idrarı ve diğer sıvılarını vücuttan taşıyan tüpü çevreler. Prostat, bir adam boşaldığında vücuttan spermi taşıyan semen denilen süt sıvısının elde edilmesine yardımcı olur. Ultrason ve MRG, prostat bezini görüntülemek için en sık kullanılan tekniklerdir.

Prostatın manyetik rezonans görüntülemesi (MRG), bir erkeğin prostat bezindeki yapıların ayrıntılı görüntülerini üretmek için güçlü bir manyetik alan, radyo dalgaları ve bir bilgisayar kullanır. Öncelikle prostat kanserinin boyutunu değerlendirmek ve yayılıp yayılmadığını belirlemek için kullanılır. Aynı zamanda enfeksiyon, genişlemiş prostat veya konjenital anormallikleri teşhis etmeye yardımcı olmak için kullanılabilir.

Muayeneler, rektuma kısa bir mesafe sokulmuş bir lateks balonla kaplı ince bir tel olan endorektal bobin kullanılarak yapılabilir. Rektum, pelvisin içinde prostat bezinin hemen arkasında ve üstünde bulunur. Bu bobini rektuma prostatın bu kadar yakınına yerleştirmek, prostat ve çevre yapılardan daha ayrıntılı görüntüler üretmeye yardımcı olur; radyologunuzun, prostat bezinde bulunan hücrelerin kimyasal yapıları hakkında ek bilgi sağlayabilen manyetik rezonans (MR) spektroskopisini gerçekleştirmesini sağlar. Ek olarak, prostat MRG, anormal (hastalıklı) ve normal prostat dokusu arasındaki farklılaşmaya yardımcı olmak için prostat içindeki su molekülü hareketini (su difüzyonu adı verilen) ve kan akışını (perfüzyon görüntüleme adı verilen) inceleyebilir.

Prostat MRG, iyonlaştırıcı radyasyon kullanmaz ve diğer görüntüleme yöntemlerinden daha net ve ayrıntılı görüntüler sağlar.

Prostat MRG hangi amaçla kullanılır?

Prostat MRG’si öncelikle prostat kanserini değerlendirmek ve kanserin prostatla sınırlı olup olmadığını veya prostat bezinin dışına yayılıp yayılmadığını belirlemek için kullanılır.

Bazen, prostat MRG’si, aşağıdakiler dahil diğer prostat sorunlarını değerlendirmek için de kullanılır:

 • Enfeksiyon (prostatit) veya prostat apsesi.
 • Benign prostat hiperplazisi (BPH) olarak adlandırılan genişlemiş bir prostat.
 • Doğuştan anormallikler.
 • Pelvik cerrahi sonrası komplikasyonlar.

Nasıl hazırlanmalıyım?

Bir hastane elbisesi giymeniz gerekebilir. Veya, gevşek oturan ve metal bağlantı elemanı bulunmadığı takdirde kendi elbisenizi giymenize izin verilebilir.

MRG öncesi yeme ve içme ile ilgili talimatlar, belirli çekimler arasında farklılık gösterir.

Çekimden önce, aksi söylenmedikçe her zamanki gibi yiyecek alabilirsiniz ve normal ilaçlarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bazı MRG incelemelerinde kontrast madde enjeksiyonu kullanılır. Kontrast madde, ilaçlar, yiyecek veya çevreyi iyotlamak için astım veya alerjiniz olup olmadığı sorulabilir. MRG tetkiklerinde gadolinyum adı verilen kontrast madde kullanılır. Gadolinyum, iyot kontrast alerjisi olan hastalarda kullanılabilir. Bir hastanın gadolinyum kontrastına alerjisi olması, iyot kontrastına göre daha düşüktür. Bununla birlikte, hasta gadolinyum için bilinen bir alerjiye sahip olsa bile, uygun ön ilaç kullanımından sonra kullanmak mümkün olabilir. Gadolinyum kontrastına alerjik reaksiyonlar hakkında daha fazla bilgi için, lütfen Contrast Media ACR El Kitabına bakınız.

Herhangi bir ciddi sağlık probleminiz varsa veya yakın zamanda ameliyat geçirdiyseniz, teknisyene veya radyoloğa söyleyin. Şiddetli böbrek hastalığı gibi bazı durumlar, böbrek hastalığı olan hastalar için güvenli olduğu düşünülen belirli gadolinyum kontrast tiplerinin kullanılmasını gerektirebilir. Böbreklerinizin normal çalışıp çalışmadığını belirlemek için kan testine ihtiyacınız olabilir.

Latekse alerjiniz yoksa, bir endorektal MRG alabilirsiniz; aksi takdirde endorektal bobinin lateks içermeyen bir prezervatifle kaplanması gerekir. Endorektal bobini olan bir MRG hazırlamak için, çekimden önceki gün ve çekim gününde hafif yemekler yemelisiniz. Bu, bobinin yerleştirilmesini kolaylaştıracaktır. Ayrıca, çekimden önce lavman hazırlığı kullanmanız da istenebilir. Lavman, bağırsakları temizlemeye yardımcı olmak için anüsünüzden rektumunuza sıvı enjekte edilmesini içerir.

Klostrofobiniz (kapalı alanlardan korkma) veya kaygınız varsa, çekimden önce doktorunuzdan hafif bir yatıştırıcı reçetesini yazmasını isteyebilirsiniz.

Metal ve elektronik eşyalar MRI ünitesinin manyetik alanını etkileyebilir ve muayene odasında bulunmalarına izin verilmez. Bu öğeler şunları içerir:

 • Hepsi zarar görebilecek mücevher, saat, kredi kartı ve işitme cihazı
 • MR görüntülerini bozabilecek pimler, saç tokaları, metal fermuarlar ve benzeri metal parçalar
 • Çıkarılabilir diş protezleri.
 • Kalemler, cep bıçakları ve gözlükler
 • Vücut pirsingleri
 • Cep telefonları, elektronik saatler ve izleme cihazları.

Çoğu durumda, MRG muayenesi, birkaç tip haricinde metal implantları olan hastalar için güvenlidir. Aşağıdaki implantlara sahip kişiler taranamayabilir ve ilk önce güvenlik açısından değerlendirilmeden MRI tarama alanına girmemelidir:

 • Bazı koklear (kulak) implantlar
 • Beyin anevrizmaları için kullanılan bazı klipsler
 • Kan damarlarının içine yerleştirilmiş bazı metal rulo çeşitleri
 • Bazı eski kalp defibrilatörleri ve kalp pilleri

Vücudunuzda tıbbi veya elektronik cihazlar olup olmadığını teknisyene bildirin. Bu cihazlar çekime müdahale edebilir veya bir risk oluşturabilir. İmplante edilen birçok cihazın söz konusu cihaz için MRI risklerini açıklayan bir broşürü olacaktır. Broşürünüz varsa çekimden önce teknisyenin dikkatine sunmalısınız. MRI, implant tipinin ve MRI uyumluluğunun onaylanması ve belgelendirilmesi olmadan gerçekleştirilemez. Radyolog veya çekimi yapan teknisyenin herhangi bir sorusu olması durumunda cihaz broşürünü de getirmelisiniz.

Ortopedik cerrahide kullanılan metal objeler genellikle MRG sırasında risk oluşturmaz. Bununla birlikte, yakın zamanda yerleştirilmiş bir yapay eklem, farklı bir görüntüleme yönteminin kullanılmasını gerektirebilir.

Çekimi yapan teknisyene veya radyoloğa, vücudunuzda olabilecek şarapnel, kurşun veya diğer metallerden bahsedin. Gözlerin yakınında ve özellikle gözlerin içine yerleştirilmiş yabancı cisimler çok önemlidir çünkü tarama sırasında hareket edebilir veya ısınabilirler ve körlüğe neden olabilirler.

Dövmelerde kullanılan boyalar demir içerebilir ve bir MRG taraması sırasında ısınabilir.

Diş dolguları, kaşlı ayraçlar, göz farı ve diğer kozmetik ürünler genellikle manyetik alandan etkilenmez. Bununla birlikte, yüz alanı veya beynin görüntülerini bozabilirler.

Ekipman neye benziyor?

Geleneksel MRG ünitesi dairesel bir mıknatısla çevrili büyük bir silindir şeklindeki tüptür. Mıknatısın ortasına doğru kayan bir masaya uzanacaksınız.

Kısa delikli sistemler adı verilen bazı MRG üniteleri, mıknatıs sizi tamamen çevreleyemeyecek şekilde tasarlanmıştır. Bazı yeni MRG makineleri kilolu hastalar veya klostrofobisi olanlar için daha rahat olabilen daha büyük çaplı bir deliğe sahiptir.

“Açık” MRG üniteleri yanlarda açıktır. Özellikle kilolu hastaları veya klostrofobili hastaları muayene etmek için faydalıdırlar. Açık MRI üniteleri birçok muayene türü için yüksek kaliteli görüntüler sağlayabilir. Bazı muayeneler açık MRG kullanılarak yapılamaz. Daha fazla bilgi için radyoloğunuza başvurun.

Prosedür nasıl çalışır?

Röntgen ve bilgisayarlı tomografi (BT) incelemelerinin aksine, MRG radyasyon kullanmaz. Bunun yerine, radyo dalgaları vücutta doğal olarak bulunan hidrojen atomlarını yeniden hizalar. Bu dokularda kimyasal değişikliklere neden olmaz. Hidrojen atomları normal hizalarına döndüklerinde, içinde bulundukları vücut doku tipine bağlı olarak farklı miktarlarda enerji yayarlar. Tarayıcı bu enerjiyi yakalar ve bu bilgiyi kullanarak bir resim oluşturur.

Çoğu MRI ünitesinde, manyetik alan, tel bobinlerinden elektrik akımı geçirilerek üretilir. Diğer bobinler makinede bulunur ve bazı durumlarda görüntülenen gövdenin etrafına yerleştirilir. Bu bobinler, makine tarafından tespit edilen sinyalleri üreten, radyo dalgaları gönderir ve alır. Elektrik akımı hastayla temas etmez.

Bir bilgisayar sinyalleri işler ve her biri vücudun ince bir dilimini gösteren bir dizi görüntü oluşturur. Bu görüntüler radyolog tarafından farklı açılardan incelenebilir.

MR, hastalıklı doku ile normal doku arasındaki farkı röntgen, BT ve ultrasondan daha iyi söyleyebilir.

Prosedür nasıl uygulanıyor?

MRG çekimleri poliklinikte yapılabilir.

Hareketli çekim masasına yerleştirileceksiniz. Kayışlar ve destekçiler hareketsiz kalmanıza ve pozisyonunuzu korumanıza yardımcı olmak için kullanılabilir.

Radyo dalgaları gönderip alabilen bobinler içeren cihazlar, taranan vücudun çevresine veya yanına yerleştirilebilir.

MRG incelemeleri genellikle bazıları birkaç dakika sürebilen birden fazla işlemi (dizileri) içerir.

Çekim sırasında bir endorektal bobin kullanılacaksa, bir hemşire veya doktor bobinin üzerine tek kullanımlık bir örtü yerleştirir, tertibatı yağlar ve bobini rektumunuza yerleştirir. Takıldıktan sonra, bobinin etrafına oturan ve çekim sırasında yerinde tutan dairesel bir balon şişirilir. Çekim tamamlandığında, balon söndürülür ve bobin çıkarılır.

Bir kontrast materyali kullanılırsa, doktor, hemşire veya teknisyen, kontrast materyali enjekte etmek için kullanılacak el veya kolunuzdaki vene intravenöz kateter (IV hat) yerleştirir.

Teknisyen, çekimi odanın dışındaki bir bilgisayarda çalışırken gerçekleştirir.

Muayene sırasında kontrast madde kullanılırsa, ilk tarama serisinden sonra intravenöz hatta (IV) enjekte edilir. Enjeksiyon sırasında veya sonrasında başka görüntüler alınacaktır.

Çekim tamamlandığında, daha fazla ihtiyaç duyulması halinde radyolog görüntüleri kontrol ederken beklemeniz istenebilir.

Çekim bittikten sonra IV hattınız kaldırılacaktır.

Tüm çekim genellikle 45 dakika veya daha kısa sürede tamamlanır.

Vücudun hücrelerinde bulunan kimyasallar hakkında ek bilgi sağlayan MR spektroskopisi, MRG incelemesi sırasında da yapılabilir. Bu, toplam çekim süresine yaklaşık 15 dakika ekleyebilir.

İşlem sırasında ve sonrasında neler yaşayacağım?

MRG çekimlerinin çoğu ağrısızdır. Ancak, bazı hastalar hareketsiz kalmayı rahatsız edici bulmaktadır. Diğerleri MRG tarayıcısındayken kapalı hissedebilir (klostrofobik). Sedasyon endişeli hastalar için düzenlenebilir, ancak 20’de birinden daha azı bunu gerektirir. Tarayıcı gürültülü olabilir.

Endorektal bobinin yerleştirilmesi sırasında rektumunuzda, dijital rektal muayene sırasında yaşanana benzer bir baskı hissedebilirsiniz.

Görüntüler kaydedilirken mükemmel durmanız önemlidir; bu, bir seferde sadece birkaç saniye ila birkaç dakika arasıdır. Bazı çekim türlerinde nefesinizi tutmanız istenebilir. Görüntülerin ne zaman kaydedildiğini bileceksiniz çünkü radyo frekansı darbeleri üreten bobinler devreye girdiğinde vurma sesleri duyacaksınız. Görüntüleme dizileri arasında rahatlayabileceksiniz, ancak konumunuzu mümkün olduğunca korumanız istenecek.

MRG işlemi sırasında genellikle muayene odasında yalnız kalacaksınız. Bununla birlikte, teknisyen iki yönlü bir interkom kullanarak sizinle her zaman görüşebilir, duyabilir ve konuşabilir. Birçok MRG merkezi, bir arkadaş ya da ebeveynin, manyetik ortamda güvenlik açısından tarandıkları sürece odada kalmasına izin verir.

Görüntüleme sırasında yüksek sesle sarsıcı ve uğultu sesleri çıkaran MRG tarayıcısının sesini azaltmak için kulak tıkaçları isteyebilirsiniz. MRG tarayıcıları klimalı ve iyi aydınlatılmıştır.

Kontrast madde enjekte edildiğinde, bir veya iki dakika boyunca serinlik ve kızarma hissi hissetmek normaldir. İntravenöz iğne takıldığında size biraz rahatsızlık verebilir ve çıkarıldıktan sonra biraz morarma yaşayabilirsiniz. Ayrıca IV tüpün yerleştirildiği yerde cildinizin tahriş olma olasılığı çok azdır.

Çekimden hemen sonra normal aktivitelerinize ve normal diyetinize devam edebilirsiniz. Birkaç hasta, mide bulantısı ve lokal ağrı gibi kontrast madde nedeniyle yan etkiler yaşar. Çok nadir olarak, hastalar kontrast maddeye alerjisi gösterir ve kurdeşen, kaşıntılı gözler veya diğer reaksiyonlar yaşar. Alerjik semptomlar yaşarsanız, bir radyolog veya başka bir doktor acil yardım için hazır bulunacaktır.

Sonuçları kim yorumluyor ve nasıl alabilirim?

Radyoloji çekimlerini denetlemek ve yorumlamak için eğitilmiş bir radyolog görüntüleri analiz eder. Radyolog, sonuçları sizinle paylaşacak olan veya sevk eden hekime imzalı bir rapor gönderir.

Takip çekimleri gerekli olabilir. Eğer öyleyse, doktorunuz nedenini açıklayacaktır. Bazen bir takip çekimi yapılır, çünkü potansiyel bir anormallik ek görüşlerle veya özel bir görüntüleme tekniği ile daha fazla değerlendirmeye ihtiyaç duyar.

Takip çekimleri; zaman içinde bir anormallikte değişiklik olup olmadığını, bazen de tedavinin işe yarayıp yaramadığını görmenin en iyi yoludur.

Avantajlara karşı riskler nelerdir?

Yararları

 • MR, radyasyona maruz kalmayı gerektirmeyen, invazif olmayan bir görüntüleme tekniğidir.
 • Prostat ve diğer pelvik yapılar dahil olmak üzere vücudun yumuşak doku yapılarının MR görüntüleri diğer görüntüleme yöntemlerinden daha net ve daha ayrıntılıdır. Bu ayrıntı MRG’yi prostat kanseri gibi tümörlerin boyutlarının erken teşhisinde ve değerlendirmesinde değerli bir araç haline getirir.
 • MRG, kanser ve iyi huylu prostat hiperplazisi ve enfeksiyonu gibi iyi huylu durumlar dahil olmak üzere çok çeşitli koşulların teşhisinde değerli olduğunu kanıtlamıştır.
 • MR spektroskopisi, prostat kanserinin tanımlanmasında yardımcı olabilecek prostatın kimyasal yapısını inceleyebilir. MR difüzyon ve MR perfüzyon görüntüleme normal prostat dokusu ve prostat kanserinin diğer doku özelliklerini değerlendirebilir.
 • MRG, diğer görüntüleme yöntemleriyle kemik tarafından gizlenebilecek anormallikleri tespit edebilir.
 • MRG gadolinyum kontrast malzemesinin, x-ışınları ve BT taraması için kullanılan iyot bazlı kontrast materyallerinden daha alerjik bir reaksiyona neden olma olasılığı daha düşüktür.

Riskler

 • MRG çekimi, uygun güvenlik kılavuzlarına uyulduğunda ortalama hasta için neredeyse hiç risk oluşturmaz.
 • Sedasyon kullanılırsa, çok fazla kullanma riski vardır. Ancak, hayati belirtileriniz bu riski en aza indirmek için izlenecektir.
 • Güçlü manyetik alan zararlı değildir. Bununla birlikte, implante tıbbi cihazların bozulmasına veya görüntülerin bozulmasına neden olabilir.
 • Nefrojenik sistemik fibroz, gadolinyum kontrastının enjeksiyonuna bağlı olarak bilinen, ancak nadir görülen bir komplikasyondur. Genellikle ciddi böbrek hastalığı olan hastalarda ortaya çıkar. Doktorunuz kontrast madde enjeksiyonunu düşünmeden önce böbrek fonksiyonunuzu dikkatli bir şekilde değerlendirir.
 • Kontrast madde kullanılıyorsa, alerjik reaksiyon riski çok düşüktür. Bu tür reaksiyonlar genellikle hafiftir ve ilaçla kontrol edilir. Alerjik reaksiyonunuz varsa, hemen yardım almak için bir doktor hazır bulunacaktır.

Prostat MRG sınırlamaları nelerdir?

Yüksek kaliteli görüntüler, mükemmel bir şekilde hareketsiz kalma ve görüntüler kaydedilirken nefes tutma talimatlarını takip etme yeteneğine bağlıdır. Endişeli, kafanız karışıksa veya şiddetli ağrı çekiyorsanız, görüntüleme sırasında hareketsiz durmanız zor olabilir.

Çok kilolu bir kişi, belirli MRG makinelerine sığmayabilir. Tarayıcılarda ağırlık sınırları vardır.

İmplantlar ve diğer metalik nesneler net görüntüler elde etmeyi zorlaştırabilir. Hasta hareketi aynı etkiye sahip olabilir.

Çok düzensiz bir kalp atışı görüntü kalitesini etkileyebilir. Bunun nedeni, bazı tekniklerin kalbin elektriksel aktivitesine bağlı olarak görüntülemeyi zamanlamasıdır.

MRG, kanser dokusu ile iltihaplanma veya bir prostat biyopsisiyle ilişkili olarak ortaya çıkan kan ürünlerinin varlığını her zaman ayırt edemez. Görüntüleme sırasında kanser dokusuyla herhangi bir kanamayı karıştırmamak için, mümkünse kanama kalıntılarının çözülmesine izin vermek için mümkünse prostat biyopsisinden sonra altı ila sekiz haftada prostat MRG uygulanabilir.

MRG tipik olarak daha fazla maliyetlidir ve uygulanması diğer görüntüleme yöntemlerinden daha fazla zaman alabilir.

Prof. Dr. Adem KırışRadyoloji Uzmanı

Aşağıdaki bilgiler ile randevu alarak bana ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

 • Ataköy 7-8-9-10, Ataköy Towers, Üniversite Caddesi, Bakırköy/İstanbul, Turkey
 • 0 (536) 985 28 50

Bir cevap yazın

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?