MR Defekografi

[Toplam: 0 Ortalama: 0]

MR Defekografi

Pelvik kasların ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmek ve rektal fonksiyon hakkında fikir vermek için çeşitli dışkılama aşamalarında görüntüler elde etmek için manyetik rezonans görüntüleme kullanan invaziv olmayan bir testtir. Fekal inkontinans, kabızlık ve bir kişinin dışkılama yeteneğini etkileyebilecek pelvik organ prolapsusu gibi diğer durumların nedenini belirlemede yardımcı olmak için kullanılır.

Doktorunuza herhangi bir sağlık problemi, son ameliyatlar veya alerji ve hamile olma ihtimaliniz olup olmadığını söyleyin. Manyetik alan zararlı değildir, ancak bazı tıbbi cihazların bozulmasına neden olabilir. Ortopedik implantların çoğu risk oluşturmaz, ancak vücudunuzda herhangi bir cihaz veya metal varsa, her zaman teknisyene söylemelisiniz. Muayenenizden önce yeme ve içme ile ilgili talimatlar tesisler arasında farklılık gösterir. Aksi söylenmedikçe, normal ilaçlarınızı her zamanki gibi alın. Mücevherleri evde bırakın ve rahat kıyafetler giyin. Bir elbise giymeniz istenebilir. Klostrofobi veya kaygınız varsa, muayeneden önce doktorunuzdan hafif bir yatıştırıcı isteyebilirsiniz.

Manyetik rezonans (MR) defekografi nedir?

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tıbbi durumları teşhis etmek için kullanılan invaziv olmayan bir testtir.

MRG, iç vücut yapılarının ayrıntılı resimlerini üretmek için güçlü bir manyetik alan, radyo dalgaları ve bir bilgisayar kullanır. MRG radyasyon kullanmaz (x-ışınları).

Ayrıntılı MR görüntüleri doktorların vücudu incelemelerine ve hastalıkları tespit etmelerine izin verir. Görüntüler bir bilgisayar ekranında izlenebilir. Ayrıca elektronik olarak gönderilebilir, basılabilir veya CD’ye kopyalanabilir veya bir dijital bulut sunucusuna yüklenebilir.

Manyetik rezonans (MR) defekografi, görüntülerin çeşitli dışkılama aşamalarında alındığı özel bir MR görüntüleme türüdür. Bağırsak hareketi sırasında ayrıntılı görüntüler üretir ve kasık kemiği ve omurga ile desteklediği karın organları arasında uzanan bir kas ağı olan rektumun ve pelvik tabanın yapısı ve işlevi hakkında bilgi sağlar.

İşlemin bazı yaygın kullanımları nelerdir?

Doktorlar MR belirsizliğini şu amaçlarla kullanır:

 • Bağırsak hareketi sırasında pelvik kasların ne kadar iyi çalıştığı hakkında bilgi edinir.
 • Rektal fonksiyon hakkında fikir vermek.
 • Tesadüfi veya istemsiz bağırsak hareketinin nedenini / dışkı geçişini veya atık maddenin vücuttan geçişini kontrol edememe nedenini belirlemek.
 • Kabızlığın nedenini veya atık malzemenin vücuttan geçmesinin zorluğunu belirlemek
 • Fıtık, pelvik organ prolapsusu veya rektal prolapsus gibi rektal fonksiyonu ve pelvik taban bozukluklarını (pelvik taban disfonksiyonu olarak da adlandırılır) etkileyen hastalıkları, -rektum duvarının bir kısmının veya tamamının yerinden kaydığı bir koşul olarak teşhis etmek ve değerlendirmek.
 • Cerrahi ve tedavi planlaması için bilgi sağlar.

Nasıl hazırlanmalıyım?

Tüm mücevherleri ve diğer aksesuarları evde bırakın veya MRI taramasından önce bunları çıkarın. Metal ve elektronik eşyalar MRI ünitesinin manyetik alanını etkileyebilir ve muayene odasında bulunmalarına izin verilmez. MRG tarayıcı odasında yanıklara veya zararlı mermilere neden olabilirler. Bu öğeler şunları içerir:

Hepsi zarar görebilecek mücevher, saat, kredi kartı ve işitme cihazı
MR görüntülerini bozabilecek pimler, saç tokaları, metal fermuarlar ve benzeri metal parçalar
Çıkarılabilir diş protezi,
Kalemler, cep bıçakları ve gözlükleri
Vücut pirsingleri
Cep telefonları, elektronik saatler ve izleme cihazları.
Çoğu durumda, MRG muayenesi, birkaç tip haricinde metal implantları olan hastalar için güvenlidir. Aşağıdaki implantlara sahip kişiler taranamayabilir ve ilk önce güvenlik açısından değerlendirilmeden MRI tarama alanına girmemelidir:

Bazı koklear (kulak) implantlar
Beyin anevrizmaları için kullanılan bazı klipler
Kan damarlarının içine yerleştirilmiş bazı metal stent çeşitleri
Bazı eski kalp defibrilatörleri ve kalp pilleri
Vücudunuzda tıbbi veya elektronik cihazlar olup olmadığını teknoloji uzmanına bildirin. Bu cihazlarla tetkik yapılabilir. İmplante edilen birçok cihazın söz konusu cihaz için MRI risklerini açıklayan bir broşürü olacaktır. Broşürünüz varsa tetkikten önce programlayıcının dikkatine sunun. MRI, implant tipinin ve MRI uyumluluğunun onaylanması ve belgelendirilmesi olmadan gerçekleştirilemez. Radyolog veya teknikere herhangi bir sorusu olması durumunda tetkik istek broşürünü de getirmelisiniz.

Herhangi bir soru varsa, bir x-ışını metal nesneleri algılayabilir ve tanımlayabilir. Ortopedik cerrahide kullanılan metal cisimler genellikle MR sırasında risk oluşturmaz. Bununla birlikte, yakın zamanda yerleştirilmiş bir yapay eklem, farklı bir görüntüleme sınavının kullanılmasını gerektirebilir.

Teknikere veya radyoloğa, vücudunuzda olabilecek şarapnel, kurşun veya diğer metallerden bahsedin. Gözlerin yakınında ve özellikle gözlerin içine yerleştirilmiş yabancı cisimler çok önemlidir çünkü tarama sırasında hareket edebilir veya ısınabilirler ve körlüğe neden olabilirler. Dövmelerde kullanılan boyalar demir içerebilir ve bir MRI taraması sırasında ısınabilir. Bu nadir. Diş dolguları, kaşlı ayraçlar, göz farı ve diğer kozmetik ürünler genellikle manyetik alandan etkilenmez. Bununla birlikte, yüz alanı veya beynin görüntülerini bozabilirler. Radyoloğa onlardan bahsedin.

Ekipman Neye Benziyor?

Geleneksel MRG ünitesi dairesel bir mıknatısla çevrili büyük bir silindir şeklindeki tüptür. Mıknatısın ortasına doğru kayan bir masaya uzanacaksınız.

Kısa delikli sistemler adı verilen bazı MRI üniteleri, mıknatıs sizi tamamen çevreleyemeyecek şekilde tasarlanmıştır. Bazı yeni MRI makineleri daha büyük hastalar veya klostrofobisi olanlar için daha rahat olabilen daha büyük çaplı bir deliğe sahiptir. “Açık” MRG üniteleri yanlarda açıktır. Özellikle daha büyük hastaları veya klostrofobili hastaları muayene etmek için faydalıdırlar. Açık MRI üniteleri birçok muayene türü için yüksek kaliteli görüntüler sağlayabilir. Bazı muayeneler açık MRG kullanılarak yapılamaz. Daha fazla bilgi için radyoloğunuza başvurun.

Açık bir MRI ünitesinde, iki büyük mıknatıs hastayı çevreler ve büyük dikey mıknatıslar arasındaki boşluğa bir tuvaleti simüle eden çıkarılabilir bir sandalye yerleştirilir.

Prosedür nasıl çalışır?

Röntgen ve bilgisayarlı tomografi (BT) incelemelerinin aksine, MRG radyasyon kullanmaz. Bunun yerine, radyo dalgaları vücutta doğal olarak bulunan hidrojen atomlarını yeniden hizalar. Bu dokularda kimyasal değişikliklere neden olmaz. Hidrojen atomları normal hizalarına döndüklerinde, içinde bulundukları vücut doku tipine bağlı olarak farklı miktarlarda enerji yayarlar. Tarayıcı bu enerjiyi yakalar ve bu bilgiyi kullanarak bir resim oluşturur.

Çoğu MR ünitesinde, manyetik alan, tel bobinlerinden elektrik akımı geçirilerek üretilir. Diğer bobinler makinede bulunur ve bazı durumlarda görüntülenen gövdenin etrafına yerleştirilir. Bu bobinler, makine tarafından tespit edilen sinyalleri üreten, radyo dalgaları gönderir ve alır. Elektrik akımı hastayla temas etmiyor.

Bir bilgisayar sinyalleri işler ve her biri vücudun ince bir dilimini gösteren bir dizi görüntü oluşturur. Bu görüntüler radyolog tarafından farklı açılardan incelenebilir.

MR, hastalıklı doku ile normal doku arasındaki farkı röntgen, BT ve ultrasondan daha iyi söyleyebilir.

Prosedür nasıl uygulanıyor?

MRG muayeneleri poliklinikte yapılabilir.

Tetkikten 30 dakika önce su içmeniz istenecektir. Rektumunuz dışkı kıvamına benzer ve kontrast madde içeren yumuşak bir madde ile doldurulacaktır. Muayene sırasında sızabilecek idrar veya dışkıları emmek için altına bir havlu konacaktır.

Muayeneniz geleneksel bir MR ünitesinde gerçekleştiriliyorsa, dizleriniz bükülmüş olarak sırt üstü uzanmış hareketli bir muayene masasına yerleştirileceksiniz. Kayışlar ve destekçiler, hareketsiz kalmanıza yardımcı olmak ve görüntüleme sırasında doğru pozisyonu korumak için kullanılabilir. Muayeneniz açık bir MRI ünitesinde gerçekleştiriliyorsa, ünite içindeki iki büyük mıknatıs arasında ayarlanabilir bir sandalyeye oturacaksınız.

Radyo dalgaları gönderip alabilen bobinleri içeren bir cihaz, pelvisinizin etrafına geleneksel bir MR ünitesinde bağlanır veya altındaki bir açık MR ünitesine oturtulur.

Muayene, odanın dışındaki bir bilgisayarda çalışan bir radyolog tarafından yapılacaktır.

Sıkma, gerilme ve dışkılama da dahil olmak üzere bir bağırsak hareketi sırasında kaslarınızı kasıldıkça görüntüler elde edilecektir. Görüntüler kaslarınız gevşetilirken de çekilecektir. Tekniker size tetkik sırasında talimat verecek.

MR incelemesi tipik olarak iki veya daha fazla görüntü kümesi içerir ve genellikle 30 dakika ila bir saat arasında tamamlanır.

İşlem sırasında ve sonrasında neler yaşayacağım?

MR işlemlerinin çoğu ağrısızdır. Ancak, bazı hastalar hareketsiz kalmayı rahatsız edici bulmaktadır. Diğerleri kapalı MR tarayıcısındayken kendini kötü hissedebilir (klostrofobik). Tarayıcı gürültülü olabilir. Sedasyon endişeli hastalar için düzenlenebilir, ancak %’5’inden daha az hastada bunlar gerekir.

Vücudunuzun alanın hafifçe ılık hissetmesi normaldir, ancak sizi rahatsız ederse, radyolog veya teknikere haber verin. Görüntüler elde edilirken tamamen hareketsiz kalmanız önemlidir, ki bunlar bir seferde sadece birkaç saniye ila birkaç dakikadır. Görüntülerin ne zaman kaydedildiğini bileceksiniz çünkü radyo frekansı darbeleri üreten bobinler etkinleştirildiğinde sesleri vurarak ya da vurarak yüksek ses duyacaksınız. Bazı merkezler kulak tıkacı sağlarken, diğerleri MR cihazı tarafından yapılan seslerin yoğunluğunu azaltmak için kulaklık kullanır. Görüntüleme dizileri arasında rahatlayabileceksiniz, ancak konumunuzu mümkün olduğunca hareket etmeden sürdürmeniz istenecek.

MR işlemi sırasında genellikle muayene odasında yalnız kalacaksınız. Bununla birlikte, tekniker iki yönlü bir interkom kullanarak sizinle her zaman görüşebilir, duyabilir ve konuşabilir. Birçok MR merkezi, bir arkadaş ya da ebeveynin, manyetik ortamda güvenlik açısından tarandıkları sürece odada kalmasına izin verir.

Muayene sırasında çocuklara uygun boyutta kulak tıkacı veya kulaklık verilecektir. MR tarayıcıları klimalı ve iyi aydınlatılmış. Zaman geçirmenize yardımcı olmak için kulaklıklardan müzik çalınabilir.

Bazı hastalar madde ve kontrast madde rektuma girdiğinde hafif şişkinlik veya kramp hissederler.

Muayeneden hemen sonra normal aktivitelerinize ve normal diyetinize devam edebilirsiniz.

Avantajlara karşı riskler nelerdir?

Yararları

 • MR defekografi, fizik muayene ve bilgisayarlı tomografi, kolonoskopi ve sigmoidoskopi gibi diğer testler ile teşhis edilmesi zor olabilecek pelvik taban anormalliklerinin değerlendirilmesine yardımcı olur.
 • MR, radyasyona maruz kalmayı gerektirmeyen, invazif olmayan bir görüntüleme tekniğidir.
 • Vücudun yumuşak doku yapılarının MR görüntüleri – kalp, karaciğer ve diğer birçok organ gibi – diğer görüntüleme yöntemlerinden daha net ve ayrıntılıdır. Bu ayrıntı MR’yi kanserin erken teşhisinde ve değerlendirmesinde paha biçilmez bir araç haline getirmektedir.
 • MR, kalp ve damar hastalıkları, inme, eklem ve kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları dahil olmak üzere çok çeşitli koşulların teşhisinde değerli olduğu kanıtlanmıştır.
 • MR, hekimlerin hem organın yapısını hem de nasıl çalıştığını değerlendirmelerine yardımcı olabilir.
 • MR, diğer görüntüleme yöntemleriyle kemik tarafından gizlenebilecek anormallikleri tespit edebilir.

Riskler

 • MR incelemesi, uygun güvenlik kılavuzlarına uyulduğunda ortalama hasta için neredeyse hiç risk oluşturmaz.
 • Güçlü manyetik alan kendi içinde zararlı olmamasına rağmen, metal içeren implante tıbbi cihazlar bir MRG incelemesinde arıza yapabilir veya sorunlara neden olabilir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MR) dışavurumunun kısıtlamaları nelerdir?

Yüksek kaliteli görüntüler, mükemmel bir şekilde hareketsiz kalma ve görüntüler kaydedilirken nefes tutma talimatlarını takip etme yeteneğine bağlıdır. Endişeli, kafanız karışıksa veya şiddetli ağrı çekiyorsanız, görüntüleme sırasında hareketsiz durmanız zor olabilir.

Çok büyük bir kişi, belirli MR makinelerine sığmayabilir. Tarayıcılarda ağırlık sınırları var.

İmplantlar ve diğer metalik nesneler net görüntüler elde etmeyi zorlaştırabilir. Hasta hareketi aynı etkiye sahip olabilir.

Çok düzensiz bir kalp atışı görüntü kalitesini etkileyebilir. Bunun nedeni, bazı tekniklerin kalbin elektriksel aktivitesine bağlı olarak görüntülemeyi zamanlamasıdır.

MR’nin fetusa zarar verdiğine inanmak için hiçbir neden olmamasına rağmen, hamile kadınlar tıbbi olarak gerekli olmadıkça ilk trimesterlerinde bir MR incelemesi olmamalıdır.

Prof. Dr. Adem KırışRadyoloji Uzmanı

Aşağıdaki bilgiler ile randevu alarak bana ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

 • Ataköy 7-8-9-10, Ataköy Towers, Üniversite Caddesi, Bakırköy/İstanbul, Turkey
 • 0 (536) 985 28 50

Bir cevap yazın

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?