Kardiyak MR

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Kardiyak MR

Kardiyak manyetik rezonans görüntüleme (MRG) kalbin içindeki ve etrafındaki yapıların ayrıntılı resimlerini üretmek için güçlü bir manyetik alan, radyo dalgaları ve bir bilgisayar kullanır. Kardiyak MRG, kalp hastalığını tespit etmek veya izlemek ve hem doğumda mevcut kalp hastalığı olan hem de doğumdan sonra gelişen kalp hastalıklarında kalbin anatomisini ve işlevini değerlendirmek için kullanılır. Kardiyak MRG görüntüler üretmek için iyonlaştırıcı radyasyon kullanmaz ve belirli durumlar için kalbin en iyi görüntülerini sağlayabilir.

Doktorunuza herhangi bir sağlık problemi, son ameliyatlar veya alerji ve hamile olma ihtimaliniz olup olmadığını söyleyin. Manyetik alan zararlı değildir, ancak bazı tıbbi cihazların bozulmasına neden olabilir. Ortopedik implantların çoğu risk oluşturmaz, ancak vücudunuzda herhangi bir cihaz veya metal varsa, MRI teknolojisine her zaman söylemelisiniz. Muayenenizden önce yeme ve içme ile ilgili talimatlar tesisler arasında farklılık gösterir. Aksi söylenmedikçe, normal ilaçlarınızı her zamanki gibi alın. Tüm mücevherleri evde bırakın ve bol ve rahat kıyafetler giyin. Muayene sırasında hastane elbisesi giymeniz istenebilir. Klostrofobi veya kaygınız varsa, muayeneden önce doktorunuzdan hafif bir yatıştırıcı isteyebilirsiniz.

Kardiyak MRG nedir?

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) tıbbi durumları teşhis etmek için kullanılan invaziv olmayan bir testtir.

MRG, iç vücut yapılarının ayrıntılı resimlerini üretmek için güçlü bir manyetik alan, radyo dalgaları ve bir bilgisayar kullanır. MRG radyasyon kullanmaz (x-ışınları).

Ayrıntılı MR görüntüleri doktorların vücudu incelemelerine ve hastalıkları tespit etmelerine izin verir. Görüntüler bir bilgisayar ekranında izlenebilir. Ayrıca elektronik olarak gönderilebilir, basılabilir veya CD’ye kopyalanabilir veya bir dijital bulut sunucusuna yüklenebilir.

İşlemin bazı yaygın kullanımları nelerdir?

Kardiyak MRI, doktorunuzun kalp hastalığını tespit etmesine veya izlemesine yardımcı olmak için yapılır:

Kalp odalarının, kalp kapakçıklarının, ana damarların içinden geçen kan ve kan akışının ve perikard (çevre kuşağı) gibi çevre yapılarının anatomisinin ve işlevinin değerlendirilmesi.

tümörler, enfeksiyonlar ve enflamatuar durumlar gibi çeşitli kardiyovasküler (kalp ve / veya kan damarı) hastalıklarının teşhisi.

kalp kasıyla sınırlı kan akımı gibi koroner arter hastalığının etkilerinin değerlendirilmesi ve kalp krizinden sonra kalp kası içinde skarlaşma.

bir hastanın kardiyovasküler bozukluklar için tedavisini planlama.

belirli bozuklukların zaman içindeki ilerlemesinin izlenmesi.

Özellikle doğuştan kalp hastalığı olan hastalarda cerrahi değişikliklerin etkilerinin değerlendirilmesi.

konjenital kalp hastalığı olan çocuklarda ve erişkinlerde kalp ve kan damarlarının anatomisinin değerlendirilmesi (doğumda mevcut kalp hastalığı).

Nasıl hazırlanmalıyım?

Bir hastane elbisesi giymeniz gerekebilir. Veya, gevşek oturan ve metal bağlantı elemanı bulunmadığı takdirde kendi elbisenizi giymenize izin verilebilir.

MRG öncesi yeme ve içme ile ilgili talimatlar, belirli sınavlar ve olanaklar arasında farklılık gösterir. Aksi söylenmedikçe, her zamanki gibi yiyecek ve ilaç alınız.

Bazı MRG incelemelerinde kontrast madde enjeksiyonu kullanılır. Kontrast madde, ilaçlar, yiyecek veya çevreyi iyotlamak için astım veya alerjiniz olup olmadığı sorulabilir. MRG tetkiklerinde gadolinyum adı verilen kontrast madde kullanılır. Gadolinyum, iyot kontrast alerjisi olan hastalarda kullanılabilir. Bir hastanın gadolinyum kontrastına alerjisi olması, iyot kontrastına göre daha düşüktür. Bununla birlikte, hasta gadolinyum için bilinen bir alerjiye sahip olsa bile, uygun ön ilaç kullanımından sonra kullanmak mümkün olabilir. Gadolinyum kontrastına alerjik reaksiyonlar hakkında daha fazla bilgi için, lütfen Contrast Media ACR El Kitabına bakınız.

Herhangi bir ciddi sağlık probleminiz varsa veya yakın zamanda ameliyat geçirdiyseniz, teknisyene veya radyoloğa söyleyin. Şiddetli böbrek hastalığı gibi bazı durumlar, böbrek hastalığı olan hastalar için güvenli olduğu düşünülen belirli gadolinyum kontrast tiplerinin kullanılmasını gerektirebilir. Böbreklerinizin normal çalışıp çalışmadığını belirlemek için kan testine ihtiyacınız olabilir.

Kadınlar hamile olma ihtimalleri varsa her zaman doktorlarına ve teknolojistlerine söylemeliler. MRG, 1980’lerden bu yana hamile kadınlar ve doğmamış bebekleri üzerinde hiçbir olumsuz etki bildirilmediği için kullanılmıştır. Bununla birlikte, bebek güçlü bir manyetik alanda olacaktır. Bu nedenle, gebe kadınlar, sınavın yararı potansiyel risklerden daha ağır basmadıkça, ilk trimesterde MRG‘ye sahip olmamalıdır. Gebe kadınlar, kesinlikle gerekmedikçe gadolinyum kontrastı almamalıdır.

Klostrofobiniz (kapalı alanlardan korkma) veya kaygınız varsa, sınavınızdan önce doktorunuzdan hafif bir yatıştırıcı reçetesini yazmasını isteyebilirsiniz.

Prosedür nasıl uygulanıyor?

MRG muayeneleri poliklinikte yapılabilir.

Hareketli sınav masasına yerleştirileceksiniz. Kayışlar ve destekçiler hareketsiz kalmanıza ve pozisyonunuzu korumanıza yardımcı olmak için kullanılabilir.

Radyo dalgaları gönderip alabilen bobinler içeren cihazlar, taranan vücudun çevresine veya yanına yerleştirilebilir.

MRG incelemeleri genellikle bazıları birkaç dakika sürebilen birden fazla işlemi (dizileri) içerir.

Elektrokardiyogram (EKG) lead’leri (küçük yapışkan bantlar), MRG makinesinin görüntü alımını kalbinizin atmasıyla senkronize etmesine yardımcı olmak için muhtemelen göğsünüze yerleştirilecektir. Erkekler, küçük EKG yamalarının iyi yapışmasını sağlamak için göğsünden tıraş olmak için küçük bir kıl alanı isteyebilir. Bilgisayarınızın herhangi bir zamanda nasıl nefes aldığınızı bilmesine yardımcı olan bir solunum yolu kemeri, üst karnınızın etrafına yerleştirilebilir. Ek olarak, parmağınıza küçük bir darbe monitörü yerleştirilebilir.

Nefes alma talimatları verilecek ve muayene sırasında nefesinizi kısa süre tutmanız istenecektir.

Bir kontrast materyali kullanılırsa, doktor, hemşire veya teknoloji uzmanı, kontrast materyali enjekte etmek için kullanılacak el veya kolunuzdaki vene intravenöz kateter (IV hat) yerleştirir.

MRI ünitesinin mıknatısına yerleştirileceksiniz. Teknoloji uzmanı sınavı odanın dışındaki bir bilgisayarda çalışırken gerçekleştirir.

Muayene sırasında kontrast madde kullanılırsa, ilk tarama serisinden sonra intravenöz çizgiye (IV) enjekte edilir. Enjeksiyon sırasında veya sonrasında başka görüntüler alınacaktır.

Muayene tamamlandığında, daha fazla ihtiyaç duyulması halinde radyologtan görüntüleri kontrol ederken beklemeniz istenebilir.

Muayene bittikten sonra IV hattınız kaldırılacaktır.

Tüm muayene genellikle görüntüleme başladıktan sonra 90 dakikadan daha kısa sürede tamamlanır, ancak görüntülerin gösterdiğine bağlı olarak daha kısa veya daha uzun olabilir.

Bir çocuk MRG muayenesi için yatıştırılmış veya uyuşturulmuşsa, iyileşme süresi sınavın bitiminden yaklaşık 30 dakika ila iki saat arasında değişmektedir.

İşlem sırasında ve sonrasında neler yaşayacağım?

MRG sınavlarının çoğu ağrısızdır. Ancak, bazı hastalar hareketsiz kalmayı rahatsız edici bulmaktadır. Diğerleri MRI tarayıcısındayken kapalı hissedebilir (klostrofobik). Tarayıcı gürültülü olabilir. Sedasyon endişeli hastalar için düzenlenebilir, ancak 20’de birinden daha azı bunu gerektirir.

Kardiyak MRG sırasında kalp atışlarınız izlenecek ve görüntüler kaydedilirken nefesinizi kısa süre tutmanız istenecek.

Vücudunuzun alanın hafifçe ılık hissetmesi için normaldir. Bu sizi rahatsız ediyorsa, radyoloğa veya teknoloji uzmanına söyleyin. Görüntüler çekilirken tamamen hareketsiz kalmanız önemlidir. Bu genellikle bir seferde sadece birkaç saniye ila birkaç dakikadır. Görüntülerin ne zaman kaydedildiğini bileceksiniz çünkü sesleri vurarak veya vurarak yüksek sesler duyacak ve hissedeceksiniz. Bunlar, radyo dalgalarını üreten bobinler aktive edildiğinde yapılır. Tarayıcı tarafından yapılan sesleri azaltmak için size kulaklık veya kulaklık verilecektir. Görüntüleme dizileri arasında rahatlayabilirsiniz. Ancak, mümkün olduğunca hareket etmeden aynı pozisyonda tutmanız istenecektir.

Muayene odasında genelde yalnız olacaksın. Bununla birlikte, teknoloji uzmanı iki yönlü bir interkom kullanarak sizinle her zaman görüşebilir, duyabilir ve konuşabilir. Birçok tesis, bir arkadaşının veya ebeveyninin, güvenlik açısından da taranması halinde odada kalmasına izin verir.

Muayene sırasında çocuklara uygun boyutta kulak tıkacı veya kulaklık verilecektir. MRG tarayıcıları klimalı ve iyi aydınlatılmış. Zaman geçmesine yardımcı olmak için kulaklıklar arasında müzik çalınabilir.

Bazı durumlarda, görüntüler elde edilmeden önce IV kontrast madde enjeksiyonu yapılabilir. IV iğnesi size biraz rahatsızlık verebilir ve biraz morarma yaşayabilirsiniz. IV tüpün yerleştirildiği yerde çok küçük bir cilt tahrişi olasılığı da vardır. Bazı hastalar kontrast enjeksiyonundan sonra ağızlarında geçici bir metalik tada sahip olabilir.

Sedasyon gerektirmiyorsa, iyileşme süresi gerekmez. Muayeneden hemen sonra normal aktivitelerinize ve normal diyetinize devam edebilirsiniz. Çok nadir durumlarda, birkaç hasta kontrast malzemesinden yan etkiler yaşar. Bunlar enjeksiyon bölgesinde mide bulantısı, baş ağrısı ve ağrı olabilir. Kontrast malzemeye kovan, kaşıntılı göz veya diğer alerjik reaksiyonlar yaşamaları çok nadirdir. Alerjik semptomlarınız varsa teknoloji uzmanına söyleyin. Acil yardım için bir radyolog veya başka bir doktor bulunacaktır.

Sonuçları kim yorumluyor ve nasıl alabilirim?

Radyoloji sınavlarını denetlemek ve yorumlamak için eğitilmiş bir doktor olan bir radyolog görüntüleri analiz eder. Radyolog, sonuçları sizinle paylaşacak olan birincil bakımınıza veya sevk eden hekime imzalı bir rapor gönderir.

Takip sınavları gerekli olabilir. Eğer öyleyse, doktorunuz nedenini açıklayacaktır. Bazen bir takip sınavı yapılır, çünkü potansiyel bir anormallik ek görüşlerle veya özel bir görüntüleme tekniği ile daha fazla değerlendirmeye ihtiyaç duyar. Zaman içinde bir anormallikte değişiklik olup olmadığını görmek için bir takip sınavı da yapılabilir. Takip muayeneleri bazen tedavinin işe yarayıp yaramadığını ya da anormalliklerin değişip değişmediğini görmenin en iyi yoludur.

Avantajlara karşı riskler nelerdir?

Yararları

 • MR, radyasyona maruz kalmayı gerektirmeyen, invazif olmayan bir görüntüleme tekniğidir.
 • Kalbin MR görüntüleri belirli durumlar için diğer görüntüleme yöntemlerinden daha iyidir. Bu avantaj, MRG’yi, özellikle kalp kası içerenler olmak üzere, belirli kardiyak anormalliklerin erken teşhisinde ve değerlendirmesinde paha biçilmez bir araç haline getirir.
 • MRI, kardiyovasküler anatomik anomaliler (örneğin, konjenital kalp defektleri), fonksiyonel anormallikler (örn. Kapak yetmezliği), tümörler ve koroner arter hastalığı ve kardiyomiyopatiye (kalp kasını etkileyen hastalık) dahil olmak üzere çok çeşitli durumların teşhisinde değerli olduğunu kanıtlamıştır. ).
 • MR görüntüleme, atriyal fibrilasyon dahil, düzensiz kalp ritimlerini tedavi etmek için kateter bazlı ablasyon prosedürleri gibi bazı girişimsel prosedürler sırasında kullanılabilir. MRG kullanımı bu prosedürleri gerçekleştirmek için gereken süreyi önemli ölçüde kısaltabilir ve gelişmiş hassasiyetle sonuçlanabilir.
 • MR, diğer görüntüleme yöntemleriyle kemik tarafından gizlenebilecek anormallikleri tespit edebilir.
 • MRG gadolinyum kontrast malzemesinin, x-ışınları ve BT taraması için kullanılan iyot bazlı kontrast materyallerinden daha alerjik bir reaksiyona neden olma olasılığı daha düşüktür.
 • Kardiyak MRG, kalp ve büyük damarların yapılarının ve fonksiyonlarının daha invaziv prosedürlerle veya diğer bazı invaziv olmayan testlerle ilişkili olabilecek iyonlaştırıcı radyasyona maruz kalma riski olmadan değerlendirilmesine izin verir.

Riskler

 • MRG sınavı, uygun güvenlik kılavuzlarına uyulduğunda ortalama hasta için neredeyse hiç risk oluşturmaz.
 • Sedasyon kullanılırsa, çok fazla kullanma riski vardır. Ancak, hayati belirtileriniz bu riski en aza indirmek için izlenecektir.
 • Güçlü manyetik alan zararlı değildir. Bununla birlikte, implante tıbbi cihazların bozulmasına veya görüntülerin bozulmasına neden olabilir.
 • Nefrojenik sistemik fibroz, gadolinyum kontrastının enjeksiyonuna bağlı olarak bilinen, ancak nadir görülen bir komplikasyondur. Genellikle ciddi böbrek hastalığı olan hastalarda ortaya çıkar. Doktorunuz kontrast enjeksiyonunu düşünmeden önce böbrek fonksiyonunuzu dikkatli bir şekilde değerlendirir.
 • Kontrast madde kullanılıyorsa, alerjik reaksiyon riski çok düşüktür. Bu tür reaksiyonlar genellikle hafiftir ve ilaçla kontrol edilir. Alerjik reaksiyonunuz varsa, hemen yardım almak için bir doktor hazır bulunacaktır.
 • IV kontrast üreticileri, kontrast madde verildikten sonra annelerin 24-48 saat boyunca bebeklerini emzirmemeleri gerektiğini belirtir. Bununla birlikte, Kontrastlı Medya hakkındaki en yeni Amerikan Radyoloji Koleji (ACR) El Kitabı, çalışmaların emzirme sırasında bebeğin emdiği kontrast miktarının oldukça düşük olduğunu gösterdiğini bildirmektedir. Daha fazla bilgi için, lütfen Contrast Media’daki ACR Kılavuzuna ve referanslarına bakın.

Kardiyak MRG'nin kısıtlamaları nelerdir?

Yüksek kaliteli görüntüler, mükemmel bir şekilde hareketsiz kalma ve görüntüler kaydedilirken nefes tutma talimatlarını takip etme yeteneğine bağlıdır. Endişeli, kafanız karışıksa veya şiddetli ağrı çekiyorsanız, görüntüleme sırasında hareketsiz durmanız zor olabilir.

Çok büyük bir kişi, belirli MRI makinelerine sığmayabilir. Tarayıcılarda ağırlık sınırları var.

İmplantlar ve diğer metalik nesneler net görüntüler elde etmeyi zorlaştırabilir. Hasta hareketi aynı etkiye sahip olabilir.

Çok düzensiz bir kalp atışı görüntü kalitesini etkileyebilir. Bunun nedeni, bazı tekniklerin kalbin elektriksel aktivitesine bağlı olarak görüntülemeyi zamanlamasıdır.

Kalbin sürekli hareketi net görüntüler elde etmek için zorluklar yaratır. Bu zorluklar, görüntülemeyi EKG izleme ile senkronize etmek, görüntülemeyi solunumla senkronize etmek veya görüntüleme sırasında tekrarlanan kısa nefes tutma işlemlerini gerçekleştirmek gibi çeşitli tekniklerle aşılabilir.

Düzensiz kalp atışı veya atriyal fibrilasyon (kalp hareketini ve kalp atış hızını tahmin edilemez yapan) kalp MR görüntülerini elde etmede zorluklara neden olabilir.

MRG, ciddi şekilde yaralanan hastalar için önerilmez. Bununla birlikte, bu karar klinik kararlara dayanmaktadır. Bunun nedeni, çekiş cihazlarının ve yaşam destek ekipmanının MR görüntülerini bozabileceğidir. Sonuç olarak, görüntülenecek alandan uzak tutulmaları gerekir. Ancak bazı travma hastalarında MRG gerekebilir.

MRG’nin fetusa zarar verdiğine inanmak için hiçbir neden olmamasına rağmen, hamile kadınlar tıbbi olarak gerekli olmadıkça ilk trimesterlerinde bir MRG incelemesi olmamalıdır.

Koroner arterlerin ve kollarının ayrıntılı görüntülerini elde etmek MRG’de diğer görüntüleme yöntemlerine göre daha zordur. Bu nedenle, koroner arter görüntüleme en sık kardiyak BT veya kasık veya kol yoluyla kan damarlarına yerleştirilen bir kateter kullanılarak daha invaziv bir prosedürle yapılır.

MRG tipik olarak daha fazla maliyetlidir ve uygulanması diğer görüntüleme yöntemlerinden daha fazla zaman alabilir. 

Prof. Dr. Adem KırışRadyoloji Uzmanı

Aşağıdaki bilgiler ile randevu alarak bana ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

 • Ataköy 7-8-9-10, Ataköy Towers, Üniversite Caddesi, Bakırköy/İstanbul, Turkey
 • 0 (536) 985 28 50

Bir cevap yazın

Randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz?